Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından Bu yıl 29.’su düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları İstanbul Boğazı’nda renkli görüntülere sahne oldu.

Rekor katılımın olduğu yarışta bu yıl 49 ayrı ülkeden toplamda 2 bin 338 yüzücü iki kıta arasında kulaç atarak eşsiz bir mücadele sergiledi.

Beykoz Kanlıca İskelesi’nden başlayarak Kuruçeşme’ye uzanan 6,5 kilometrelik parkurda  yüzülen yarışmada erkeklerde 50.58’lik derecesi ile Rus yüzücü Evgeny Elisev birinci oldu. Yarışta  ikinciliği Doğukan Uluç, üçüncülüğü Erge Can Gezmiş kazandı.

Kadınlarda ise 54.57’lik derecesi ile Rus yüzücü Kristina Kochetkova birinciliğe ulaşırken, Nilay Erkal ikinci, Buse Topçu ise üçüncü oldu.

Dereceye giren sporculara madalyalarını Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Samsung Türkiye Başkanı Daehyum Kim verdi.

 

Yüzücülerden Bağımlıkla Mücadeleye Destek   

Ülkemizde madde bağımlılığıyla ilgili cezaların artırılması için kurulan Beykoz ‘Bağımlılıkla Mücadele Platformu’ da imza kampanyasının startını yarış günü Kanlıca’da kurdukları stantla verdi.

Beykoz'a gelen yerli ve yabancı sporcular ve turistlerin destek verdiği imza kampanyasının ilk gününde binlerce imza toplandı.
 

Yarışta genel klasmanda dereceye giren erkek ve kadın sporcular ile dereceleri şöyle: 
Erkekler: 
Evgeny Eliseev (Rusya) 50.58
Doğukan Ulaç (Türkiye) 52.21
Erge Can Gezmiş (Türkiye) 52.23
Kadınlar: 
Kristina Kochetkova (Rusya) 54.57
Nilay Erkal (Türkiye) 55.01
Buse Topçu (Türkiye) 55.