Yazı Boyutu
  • a
  • a
  • a
Okuma Modu

Malezya İslam Partisi Genel Başkan Yardımcısı Husum Musa ve Malezya Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Saifuddin Nasution Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i makamında ziyaret etti.

Türkiye’deki istikrar ortamı ve kalkınma ivmesinin konuşulduğu buluşmada karşılıklı olarak İslam Kardeşliği’ne  vurgu yapıldı ve misafir heyet Başkan Çelikbilek’ten ülkenin parlamenter yapısı, uzun vadeli ve küresel ölçekli hedefleri konusunda bilgi aldı.

Başkan Çelikbilek: "Türkiye'nin Önü İstikrarla Açıldı" 

Malezya heyetini ilçede ağırlamaktan son derece memnun olduğunu söyleyen Başkan Yücel Çelikbilek: “Malezya’yı saygın ve kardeş bir ülke olarak biliyoruz. Malezya’yla ilişkilerin temeli Eski Başbakanımız Merhum Necmettin Erbakan’a dayanıyor. Kendisinin ülkenize özel bir ilgisi vardı. Biz de onunla aynı siyasi duruşu taşıyoruz. AK Parti 12-13 yıldır tek başına iktidarda. Türkiye koalisyon hükümetleri zamanında kalkınma hamlelerini yapamadı ve hatta geriye gitti. AK partiyle gelen istikrar ortamıyla hamd olsun ülkenin önü açıldı.” dedi.

İstikrar ortamıyla ülkenin her alanda yeni yatırımlarla tanıştığını vurgulayan Başkan Çelikbilek 3. Köprü, 3. Havalimanı, Boğaz’ın altına 3. tüp geçit projelerine de değindi, seçimden sonraki hedeflerin yeni anayasa ve başkanlık sistemi olduğunu söyledi.

Misafirlerin sorusu üzerine AK Parti’nin başarı dinamikleri hakkında da bilgi veren Başkan Çelikbilek 5 milyon üyeye sahip partinin seçim çalışmaları sırasında halkın %80’ine bire bir ulaştığını bunun büyük bir başarı ve 6 seçimde zaferi getirdiğini hatırlattı. 

Husum Musa: "Model Ülke Türkiye" 

Türkiye’deki istikrar ortamını yakından takip ettiklerini belirten Malezya İslam Partisi Genel Başkan Yardımcısı Husum Musa: “ Türkiye her alanda kalkınan güçlü bir ülke. Uluslararası arenadaki başarılarınızı yakından izliyoruz, istikrar ve kalkınmada model ülkesiniz. AK Parti’nin başarılı seçim çalışmalarını incelemek ve yönetim tecrübelerini paylaşmak üzere buradayız. 7 Haziran’daki seçim çalışmalarını da yakından gözlemlemek istiyoruz. Küresel İslam’a dayalı kardeşliğe inanıyoruz. Her alanda iş birliğine hazırız” şeklinde konuştu. 

Başkan Çelikbilek: "Müslümanların Kardeşliğini İstiyoruz"  

AK Parti’nin Dünya’daki 1,5 milyar Müslüman’ın kardeşliğini hedefleyen bir düşünceye sahip olduğunu vurgulayan Başkan Yücel Çelikbilek: “Dünya’da Müslüman ülkelerin işbirliğini artırmalıyız.  Necmettin Erbakan’ın öncülük ettiği D8’lerin tamamlanmasın istiyoruz. BM’de ilk defa Güvenlik Konseyi’nin yanlış kurulduğunu söyledik. 5 ülkenin bütün diğer ülkeleri üstünde olmasını kabul etmiyoruz. 5 ülkeden birinin Müslüman ülke olmasını istiyoruz. Müslümanların daimi temsilcisi ve veto hakkı olması gerekir. Bu söylemlerimiz Dünya’ya hâkim olan güçleri rahatsız ediyor ve işlerine gelmiyor. Biz Allah’ın her şeyden büyük olduğuna inanıyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

Başkan Çelikbilek’le aynı duygu ve düşünceleri paylaştıklarını dile getiren Malezya İslam Partisi Genel Başkan Yardımcısı Husum Musa, ülkelerindeki federal devlet yapısı, yerel yönetim şekli ve seçim sistemi gibi konularda da bilgi verdi.

Ziyaretin sonunda Başkan Yücel Çelikbilek misafirlerine çeşm-i bülbül ibrik ve ilçeyi tanıtan kültür yayınlarından hediye etti.