İlaçlama Hizmet ve Talepleri


 

Beykoz Belediyesi olarak 45 mahallede vatandaşlarımızın daha rahat ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak adına birçok hastalığın vektörü olan sivrisinek, karasinek, hamamböceği, akrep, bit, pire ve kene ile ilgili ilaçlama faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Beykoz genelinde 45 mahallede etkin bir şekilde ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır. Yazlık ve Kışlık çalışmalar şeklinde, iki kısım halinde yapılan ilaçlamalar yaz aylarında gündüz ve gece programı şeklinde sürdürülmektedir.

Yaz aylarında (Nisan-Eylül) gündüz Beykoz’un tüm mahallelerinde 15 günde bir  aynı noktaya gelinecek şekilde sivrisinek ve karasinek  larva çalışması çevre sağlığı açısından hiçbir yan etkisi bulunmayan biyolojik ve kimyasal ilaçlar ile yapılmaktadır.

* Sivrisineklerin larva üretmesine müsait alanlar olan; varil, bidon, dere yatakları, gölet, ağzı açık su deposu gibi sulak alanlar ile karasineklerin larva

üretmesine imkân tanıyan; gübrelikler ve çöp alanlarının ilaçlanması faaliyetleri sürdürülmektedir.

 

 

 

 

 

 

* Yaz aylarında ( 1 Haziran – 15 Eylül) larva ilaçlamalarına destek amacıyla uçkun sivrisinek ve karasineklere yönelik akşam saatlerinde, haftada bir aynı mahallede olacak şekilde (tüm cadde ve sokaklara girmek suretiyle) mahalle muhtarları eşliğinde gece ilaçlama çalışmaları yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Kış aylarında ise yaşam alanlarını kanallar ve rögarlara yönlendiren sinekler ile kışlak mücadelesi yapılmaktadır.  Haftanın aynı günü aynı mahallede olacak şekilde kanallara araç üzeri özel olarak imal edilen termal sisleme makinası ile uygulama yapılmaktadır. Yapılan bu uygulama yaz aylarına girmeden uçkun popülasyonunu azaltmayı öngörmektedir.

 

* Beykoz ilçemizde varolan park ve bahçeler ile vatandaşlarımızın yoğun kullandığı mesire alanları yaz aylarında artan kene popülasyonuna  karşı rutin olarak ilaçlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

* Bu ilaçlamaların yanında tüm yıl boyunca vatandaşlardan, devlet ve kamu kurumlarından gelen ilaçlama taleplerini, sokak ve caddelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, sağlık ocakları ve hastane ilaçlamaları ücretsiz olarak, özel alan ve mülklerde ise Kontrolör Şefimiz tarafından makbuz kesilip vatandaşımızın Beykoz Belediyesi veznelerinde ödeme işlemi gerçekleştirdikten sonra ilaçlama işlemini tamamlayıp çözüme kavuşturuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Başvuruda İstenen Belgeler;

     ► Başvuru dilekçesi

      Telefon veya e-posta ile bildirim

      Ücret Makbuzu (

 

       

 

 

 

 

 

       
      BAŞVURU ADRES VE TELEFONLARI

  • Sağlık İşleri Müdürlüğü
  • SaglikIsleriMudurlugu@beykoz.bel.tr
  •  0216 538 83 00