İbrahim Kelle


Kelle İbrahim aslen Trabzon Hayrat ilçesi Hundez köyünden (eskiden Of ilçesine bağlıydı) Ellidokuzoğlu sülalesine mensup olan Kelle İbrahim 1900 yılında Hayrat'ta doğdu, Beykoz ve Altınordu Spor kulüplerinde oynadı, üç kez milli forma giydi. 1923 yılında İstanbul dışından milli olan ilk futbolcudur.

1924 dünya olimpiyatlarının en meşhur sporcusu oldu. Beykozspor’da futbolculuk, antrenörlük, idarecilik yaptı.  Beykoz'un sembol ismi oldu. 18 yıl süren futbol yaşamında özellikle kafa vuruşları ile tanındı. 1965 yılında Beykoz'da vefat ettiğinde Beykozspor 1. ligde küme düştü. Ailesinin bir ayağının İstanbul'da olması nedeniyle çok küçük yaşta babası Hasan Efendi İstanbul'a geldi,  sonradan aileye Cemil ve Hayriye adında kardeşleri katıldı. Ailesinin birçok üyesi sarayda bahçıvan olarak çalışıyordu. Babası Hasan Efendi de sarayda bahçıvanlık yapıyordu.  45 yaşına kadar futbol oynadıktan sonra yöneticilik de yapan İbrahim Kelle Beykoz’daki evinde 2 Şubat 1965 yılında vefat etti.

Kelle İbrahim bekardı ve Beykozspor uğruna evliliği hiç düşünmedi. Hayatının son günlerine kadar kulüple ilgilendi. Beykozlular, çok sevdikleri Kelle İbrahim'in anısını yaşatmak için ilçenin ana caddesine ismini verdiler. Şimdi iskele önündeki cadde Kelle İbrahim caddesidir. Yeni yapılan Beykoz stadyumuna adını koydular ve birde heykelini koyma çalışması yapılmaktadır.  

Beykozspor kulübünün ve Beykoz belediyesinin ortak çalışması ile "Beykozspor ve Kelle İbrahim" araştırması başlatılmış bulunmaktadır.