Sadri Alışık


5 Mart 1925 yılında İstanbul'un Beykoz ilçesinde doğdu. Asıl ismi Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan tarafında hep Sadri diye çağrıldı ve hep öyle anılmaya başlandı. Babasının kaptan olması onunla çok az vakit geçirmesine sebeb oluyordu ve bundan dolayı ailenin sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanım'a kalıyordu. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.Sadri Alışık'ın oyunculuğa sevdası küçük yaşlardan başlıyordu. Mahallede çocuklarla oyun oynamak yerine piyesler yazıyor ve onları arkadaşlarına oynuyordu. Altı yaşlarında bir sünnet düğününde Naşid Özcan Tiyatrosu'nu izledi ve o günden sonra tiyatroya daha fazla merak saldı. Beykoz/Paşabahçe 39. İlkokulu'nda üçüncü sınıfı okurken ''İstiklal Piyesi'' adlı oyunda "Adalı Halil" rolünü başrol olarak oynadı.

İlkokulu bittikten sonra ailenin isteği ile Cağaloğlu'na taşındı. Ortaokul ikinci sınıfta tiyatro aşkı tekrar başladı ama okulda tiyatro mevcut değildi. Liseye İstanbul Erkek Lisesi'nde başlayan Alışık, liseye devam ederken Cağaloğlu Halk Evi'nde tiyatroya devam ediyordu. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne kaydını yaptırdı. 

Adım adım sahne, resim, tiyatro gibi sanat dallarında boy gösterdikten sonra sinemaya adım attı ve ilk filmi Günahsızlar'ı 1945 yılında çekti Hızla şöhret sahibi olan Sadri Alışık, 1959 yılında çevirdiği ''Yalnızlar Rıhtım'' adlı filmde otuz sekiz yıllık hayat arkadaşı Çolpan İlhan ile tanıştı. Evlendikten bir kaç sene sonra oğlu Kerem dünyaya geldi. Sinema yaşantısının yanı sıra, sahne performansıyla da göz doldurdu.

Sadri Alışık genellikle, değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı. Sinemanın yanısıra şiir ve resimle de uğraşan Alışık, beş yüzün üzerinde filmde rol aldı. En son rolü ise ''Yengeç Sepeti'' adlı dizide baba rolüydü. Sadri Alışık 18 Mart 1995 yılında vefat etti. 

Mehmet Sadrettin (Sadri) Alışık, Türk tiyatro, sinema oyuncusu ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Oyuncu Kerem Alışık'ın babasıdır. 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, ''Yengeç Sepeti'' filmindeki rolüyle de Mehmet Aslantuğ ile beraber 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi tarafından her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.